مقالات

معرفی ماشین آلات سنگ شکن

1402/06/27

آشنایی با انواع سنگ شکن ها 

در صنایع تولید سنگ انواع ماشین آلات صنعتی سنگ شکن کاربرد دارند که در این مقاله به انواع این ماشین آلات و نحوه کار با این دستگاه ها می پردازیم. 
سنگ شکن ها ماشین آلاتی هستند که برای خرد کردن سنگ های درشت استخراجی از معدن و تبدیل آن ها به سنگ های کوچک تر، شن و یا پودر سنگ طراحی، ساخت و تولید شده اند. 

همچنین می توان برای کوچک کردن سنگ های بزرگ برای ورود آن ها به آسیاب از این دستگاه استفاده کرد. در فرآیند خردایش، سنگ با استفاده از ابزارهایی که مزیت مکانیکی ایجاد می کنند، تحت‌فشار قرار گرفته و در اثر این تنش فشاری یا برشی، مولکول های آن ها از هم جدا شده و سنگ خرد می شود. معمولاً علت خرد کردن سنگ، فرآوری آن در مرحله های بعدی است؛ مثلاً برای استفاده از پودر سنگ در تولید سرامیک یا انجام فرآیندهای شیمیایی. 

سنگ شکن ها انواع مختلفی دارند که با توجه به ویژگی های سنگ (مثلاً اینکه راحت خرد و پودر می شوند یا در برابر خردایش مقاوم هستند و ساییده می شوند) و محل استفاده از سنگ شکن، می توان نوع مناسب سنگ شکن را انتخاب کرد. 

شکل 1 سنگ شکن فکی شرکت ممتاز سنگ شکن

شکل 1 سنگ شکن فکی شرکت ممتاز سنگ شکن

انواع سنگ شکن

در این صنعت، سنگ شکن ها را می توان به دو نوع ثابت و متحرک (سیار) تقسیم بندی کرد. 
انتقال سنگ شکن های سیار به محل معدن، به دلیل وزن پایین، آسان تر است. با این ‌وجود برای سنگ های سخت، باید از سنگ شکن های ثابت استفاده کرد. چراکه قدرت سنگ شکن های ثابت، نسبت به انواع سیار، بیشتر است. 

سنگ شکن های متحرک می توانند سنگ هایی به بزرگی 1.5 متر (60 اینچ) را خرد کنند. در عملیات جاده سازی  این سنگ های خردشده مستقیماً با بتن و آسفالت ترکیب می شوند و روی سطح جاده می نشینند. با این روش دیگر نیازی به حمل مواد بزرگ به سنگ‌ شکن ثابت و سپس بازگشت آن به سطح جاده نیست.

شکل 2 نمونه ای از یک سنگ شکن سیار

شکل 2 نمونه ای از یک سنگ شکن سیار

ماشین آلات سنگ شکن از نظر نحوه عملکرد به دو دسته فشاری و ضربه ای تقسیم می شوند. سنگ شکن های فشاری که سنگ را بین دو سطح به هم نزدیک شونده فشار می دهد، به‌عنوان سنگ شکن اولیه به کار رفته و خود به انواع ژنراتوری، فکی و مخروطی تقسیم می شود. اما سنگ شکن های ضربه ای برای خردایش از ضربه ناشی از قطعات در حال گردش (مثل روتور، چکش و بستر شن) استفاده می کنند. سنگ شکن های ضربه ای به دو نوع افقی و عمودی تقسیم می شوند. 

شکل 3 سازوکارهای مختلف استفاده شده در سنگ شکن ها

شکل 3 سازوکارهای مختلف استفاده شده در سنگ شکن ها

شکل 4 نمونه سنگ شکن مخروطی شرکت ممتاز سنگ شکن

شکل 4 نمونه سنگ شکن مخروطی شرکت ممتاز سنگ شکن

شکل 5 نمونه سنگ شکن ضربه ای شرکت آسیا سنگ شکن

شکل 5 نمونه سنگ شکن ضربه ای شرکت آسیا سنگ شکن

سنگ شکن ها را از نظر مقدار خرد کردن نیز می توان دسته‌بندی کرد. سنگ شکن های اولیه و ثانویه خرد کردن سنگ های درشت را به عهده دارند و سنگ شکن های مرحله سوم و چهارم، سنگ ها را به ابعاد ریز درمی‌آورند. هر سنگ شکن، مواد خام را با ابعادی مشخص فرآوری می کند. معمولاً پس از سنگ شکن یک واحد غربالگری وجود دارد که سنگ هایی که نیاز به فرآوری بیشتر دارند را جدا می کند. 

همچنین پس از آنکه سنگ ها به اندازه کافی توسط سنگ شکن خردشدند، می توان توسط آسیاب های گلوله‌ای سنگ‌های خردشده را به پودر تبدیل کرد. 

شکل 6 شماتیک آسیاب گلوله ی

شکل 6 شماتیک آسیاب گلوله ی

کاربرد انواع سنگ شکن

در جدول زیر کاربرد هر یک از انواع ماشین آلات سنگ شکن که پیش تر در این صنعت معرفی شدند، آمده است:

کاربرد هر یک از انواع ماشین آلات سنگ شکن

کاربرد هر یک از انواع ماشین آلات سنگ شکن 

وسایل جانبی سنگ شکن

ابتدا مواد اولیه (در اندازه‌های مختلف) توسط کامیون های کمپرسی، بیل مکانیکی یا لودر به قیف سنگ‌شکن اولیه تحویل می شوند. در قسمت فیدر، نوار نقاله یا شبکه ارتعاشی میزان ورود ماده اولیه به سنگ‌ شکن را کنترل می کند. این بخش اغلب یک دستگاه غربالگری اولیه دارد که به مواد کوچک‌تر اجازه می دهد سنگ شکن را دور بزنند و در نتیجه کارایی دستگاه افزایش یابد.

 

اگر به دنبال خرید ماشین‌ صنعتی به صورت قسطی هستید می‌ توانید به سایت ماشین ‌بازار سر بزنید. در این سایت می‌ توانید محصولات دانش‌ بنیان و غیر دانش‌ بنیان متنوعی را انتخاب کنید و با توجه به فروش اقساطی سایت کالای صنعتی را که مناسب کار و خط تولید شماست، انتخاب کنید.

 

سنگ شکن فکیبالمیلآسیاب گلوله ایسنگ شکن غلطکیآسیاب سیاره ایسنگ شکن پاندولیسنگ شکن اولیهBallMillBAll Millreymodjaw crusherسرامیککاشی و سرامیکلعابسنگ شکن متحرکپرتابلماشین آلاتخط تولیدمعرفی دستگاهمحصولماشین بازارلیزینگاقساطیفروش لیزینگیخرید قسطی
نظرات کاربران شما هم میتوانید در مورد این مطلب نظر بدهید

تا کنون دیدگاهی نوشته نشده، اولین نفر باشید که دیدگاهش را بیان می کند

مقالات مرتبط

متاسفانه، خطای ناشناخته ای در سیستم رخ داده است!
لطفا پس از بررسی شرایط و اطلاعات، دوباره تلاش کنید.
تلاش دوباره